This post may bear affiliate links . See disclosure in the sidebar .

I get some form of this interrogation more often than any other : How do I feed hefty while keep my food budget low?And I hump get this interrogation ! There are a luck of cheap healthy solid food that I commend .

Austin and I have both lost weight this year while keeping ourgrocery budget around $ 70 per week(that ’s just for food , no household items or eating out ) , so I definitely believe it ’s possible to eat healthy on a budget . I want to share some of our favorite cheap salubrious food for thought and how we service them to give you some ideas !

How to Eat Healthy on a Budget: 24 Healthy Foods Under $1 Per Serving

banknote : I’ve listed the Leontyne Price per serve next to each food . My price are base off of what I can find in my area . I have a go at it prices motley by area and not everyone has an Aldi nearby . Even if your prices are higher or you do n’t have Aldi where you last , I retrieve you ’ll happen that these solid food are still inexpensive options compared to other foods .

Of course , none of these makes an intact meal by itself , but if the bulk of your meals are made up of these ingredients with some extras added in in little quantities , you ’ll be eating balanced meals for a low price .

A few example would be :

24 Inexpensive Healthy Foods Under $1 Per Serving

In fact , the list below is what urinate up 90 % of our grocery inclination each week ! We purchase these ingredient more often than anything else .

Sidenote :   repast provision is one of the most important things we do to save money on groceries . you may get the meal planning printable I use each workweek by insert your information below !

Protein

1. Eggs: 6¢

Eggs are an extremely inexpensive path to get protein . I have a few eggs over easy with a whole wheat berry mini bagel for lunch throughout the week . We almost always have hard boiled eggs on paw for a bite as well .

2. Boneless Skinless Chicken Breast: 50¢

This is one of the least expensive meats in our sphere . It ’s the nub we wipe out 95 % of the time because of that . We have it in wrapping , soup , and quesadillas often . give attending to your serving sizes here . A helping of meat is around 4 ounces , yet the chicken boob we get can be up to a pound sign each !

3. Salmon: 95¢

While Salmon River is n’t super cheap , we have found that the price really is n’t too bad if you bribe it frozen . It ’s extremely occupy so we do n’t find ourselves overeating with it . We cook it either in a frying pan or on the grille with some lemon pepper seasoning ( crack simple ) and dish out it with roasted veg . I always practice mymeat thermometerwhen I cook Salmon River so that I do n’t under- or over - cook it .

4. Beans: 20¢

I ’ve been step by step seek to eat more beans because of how cheap and healthy they are ! you could readsome of my favorite strategiesfor getting yourself to eat on more beans ( or tricking your menage to eat more beans ) .

5. Homemade Hummus: 49¢

Hummus at the shop is n’t cheap . Luckily , it ’s passing easy and cheap to make yourself ! You literally just blend everything like crazy until it ’s fluid . Here ’s my go - tohummus recipe .

Veggies

We use bracing and frozen veggies . I like to use quick-frozen veggies because they go on cut-rate sale all the clock time and often come in steamable bags so I can prepare them in transactions in the microwave – cheap , healthy , and well-fixed !

6. Sweet Potatoes: 25¢

you could fire up odoriferous potatoes up in the microwave and run through them like a baked white potato . Our favorite room to rust veggies in the winter is to chop sweet potatoes , onions , and carrots and roast them in the oven . Just drizzle olive oil on them and sprinkle salt , common pepper , and Allium sativum on top . Bake in a single bed on a pan for 30 - 40 minute at 450 ° , flipping halfway through .

7. Carrots: 20¢

Raw or rib !

8. Onion: 15¢

Onions are very inexpensive and can be a skilful increase to any repast .

9. Potatoes: 20¢

We most commonly jest at these in the oven , though there are a million ways to rust potatoes .

10. Broccoli: 22¢

Austin puts impudent broccoli in his salads which is very filling . We bribe a quite a little of stock-still broccoli because it ’s so inexpensive and well-situated to cook in the microwave for a few minutes for a sound side sweetheart .

11. Cucumber: 23¢

We go through a lot of cucumbers . Such a yummy collation .

12. Green Pepper: 28¢

In salad , for a collation , saute with scrambled eggs … We go through a lot of light-green common pepper .

13. Pumpkin: 25¢

I broil with a lot of canned pumpkin . It ’s inexpensive and very weft . Pumpkin wheat pancakes , chocolate pumpkin muffins , pumpkin cabbage … It adds some sustenance to baked good .

14. Frozen Stir Fry Veggies: 31¢

Frozen veggies of all sort are so commodious to have on script and they go on sale regularly . We keep a bag of frozen stir fry veggie on hand because they make for a straightaway dinner . The bag includes budge fry sauce and we can throw in some leftover chicken to make a full repast in 10 minutes .

Fruit

Unless they ’re in prime time of year , berry are very expensive . We get much good deals on bananas , apples , and pears .

15. Bananas: 22¢

We put banana in smoothie a bunch . They make a great collation too

16. Apples: 31¢

We put apples in dejeuner or slice them for a side knockout at dinner party .

17. Pears: 44¢

I ca n’t get enough pear ! Fresh pears for dejeuner , a side dish , or a snack . Canned pear tree are great in sweet talker .

18. Applesauce: 18¢

born folderol ( without sugar sum ) makes a great collation or side at dinner .

Grain

19. Wheat Mini Bagels: 16¢

Aldi has whole wheat berry mini bagels and I ’m in making love with them . They ’re good with breakfast of course of study , but I also dip them in soups or spread them with a little earthnut butter and nutella to fill my sweet tooth .

20. Whole Grain Tortilla Chips: 22¢

These do be a bit more than even tortilla cow chip ( though not too much more if you denounce at Aldi ) . They ’re so much good for you and more filling though , so I come up them to be deserving it .

21. Whole Grain Frozen Waffles: 26¢

Around here , the whole grain flash-frozen waffle go on sale along with regular frozen waffles , so they ’re not any more expensive ! They have a bit of a different texture and flavor depend on the trade name , so it ’s good to find out which mark you like the most . They make for a filling breakfast , either with a lilliputian syrup or spread with some peanut butter .

22. Sandwich Wraps: 33¢

We do n’t consume many sandwich because we attempt to keep off lunch meat . We do care to use sandwich wrap and remnant volaille to make chicken wrap . The sandwich wraps are broadly fewer calorie than two slices of bread would be .

Dairy

23. String Cheese: 16¢

Sam ’s Club has giant pack of string cheese for a good price . We care to have it on deal to put in lunches and for a quick , filling snack .

Other

24. Peanut Butter Powder: 17¢

We lately break peanut butter powder ! There are not weird ingredients in it and it literally has 90 % less fatty and 1/3 of the Calorie of normal peanut butter , mostly because there is n’t loads of oil in it . you’re able to mix it with a morsel of water to spread it on something but we most often use it in charmer because it ’s so easy to add a scoop of gunpowder to the liquidizer . you could find it for the better price in big containers at Sam ’s Club or Amazon . It can sense puzzling and expensive to attempt to eat healthier . As much as we ’ve try out on and off to eat super healthy and change our eating habits all at once , I ’ve found that it makes a more lasting conflict when we bit by bit make alteration and substitutions over clip .

If you ’re look to make change to your diet , I ’d urge search for ways you could aline the food you ’re used to eat to be a petty scrap healthier . It ’ll take some meter for you to get used to each change and then you’re able to make another change , and then another .

Without feeling like we ’ve made big drastic changes , we actually rust very dissimilar meals than we did 5 years ago . Small adjustment over time have become permanent changes that equal much healthy eating .

24 Inexpensive Healthy Foods Under $1 Per Serving

You Might Like These Posts Too :