Foodcosts are for the most part determine by the prison term and resourcefulness it takes to do all of the step required to get the ware from the farm or manufacture facility to your local store . And like everything else on the grocery , supplying and demand also plays a part . Here ’s the skinny on why some nutrient items are so expensive .

Brand names

A more expensive cost ticket usually indicates high tone , but this is n’t always the case when it comes to food products . steel name foods are often produced by the same manufacturer as generic or storage brands , but the marque name cost significantly more . This is because make names need to advertise and market their production , and these costs are built into the price of the food for thought . Generic brand rarely advertise , so the savings are passed along to the customer . Advertising and marketing in the United States is a major expense – a full page print ad in a national powder magazine can hit five trope . And production costs for a TV commercial usually runs 100 of G of dollar , which does n’t even let in the price of aviation meter .

Organics

Farmers that use agrochemicals have procedure that are heavily subsidized by the authorities . Agrochemicals were n’t developed with taste , nutrition or the surround in mind , but they help to create abundant amounts of nutrient by permit farmers to grow yield and vegetables faster and flashy . Organic foodsare grown without using pesticides , chemical fertilizers , growth hormones or antibiotics , which is considerably more labour intensive than enceinte , non - organic farm , and organic farmers do n’t incur any subsidy from the regime .

Without the habit of pesticide , mitt weeding is necessary and paying labor costs is more expensive than paying for the pesticides . constitutive farms practice manure andcompost , which is much heavier and costlier to ship than chemical fertilizers . The price of constitutive credential is also a significant bank line item in the budget of an organic farmer . So all of these costs are passed on to the customer uncoerced to pay up for all - natural solid food products .

Rare Foods

Some foods be more money because of the unproblematic fact that they ’re hard to come by . Everybody have it away that when the demand is greater than the provision for any product , the price is operate to go up . Many of these same foods involve more human resources and labor to grow or get . Saffronis a spice famous for its typical taste and considerable expense , due to the stupefying routine of flowers it occupy to produce a very small amount of the spice . macadamia tree nutsare also on the pricey side for the same reason – only trees that are at least seven eld old can produce them . truffle are extremely expensive because of the labor required to put them on your collection plate and the fact that they only exist in a few regions . Despite a lot of effort , these underground fungus kingdom have never been able to be artificially cultivated . locate chocolate truffle is a very clock time run through and labor intensive operation , which is why this dainty can cost anywhere from $ 500 to $ 2,000 per pound .

Did you know?It demand 50,000 to 75,000 bloom to make one pound of saffron . That ’s enough peak to fill a football game orbit .

Lots More Information

source